mw3932
mw3932 mw3932
  • 14-01-2023
  • Mathematics
contestada

Kyle is shopping for his favorite
cereal at the grocery store. The
9 ounce box costs $2.52 while the 12 ounce box costs $3.60. Which is the better deal? How much will he save per ounce?

A) 9 oz.; 20¢/oz.
B) 12 oz.; 20%/oz.
C) 9 oz.; 2¢/oz.
D) 12 oz.; 2¢/oz.
E) 12 oz.; 9¢/oz.

Respuesta :

Otras preguntas

What happens to the body if the urinary system no longer functions? 1. The body cannot fight infections 2. Toxic cellular waste builds up 3. Nutrients cannot re
Which biological activity does not directly involve proteins??
What two protocols form the foundation of and govern the way we communicate on the internet?
83% of 20 is what number
What does compounding interest mean??
Compound element ratio of 1:2:6 Ba(NO3)2+Na2SO4
What can be related to heat flow and movement of molten rock within the interior of the earth??
Why does Wiesel mention the story of the St. Louis in his speech "The Perils of Indifference"? A. To show how the United States failed to act on behalf of the J
Is there any point on the trajectory where v⃗ and a⃗ are parallel to each other? if so, where?
what was the most significant result of the Opium Wars