reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

*33 points*How do propaganda war films change over time and how do they affect society?
Svp il faut écrire une poésie
Mitosis or Meiosis? I make diploid cells.___________
A juice stand uses 11 cups of strawberries to make 6 pitchers of juice. What is true about the number of cups of strawberries in each pitcher?
practicalities into envisaged in the provision of free education
Which equation has exactly one solution? A. 4[tex] x^{2} [/tex] - 12x - 9 = 0 B. 4[tex] x^{2} [/tex] + 12x + 9 = 0 C. 4[tex] x^{2} [/tex] - 6x - 9 = 0 C. 4[tex]
How many grams of O2 are needed to react with 120g of NO?
What is a factor of 13
what is one disadvantage of a capitalist economy
Why were the states of raid of having a central government?