Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

A theory is an explanation while a model is a representation vividly identify and describe the meeting point of the two concepts. ?
what is the molar masses for C8H10N2O4
education in city is better than town​
an effect english settlement in the caolinas was the migration of the: A. Iroquois B. Tuscarora C. French D. Spanish
State Newton’s second law of motion. Derive this law mathematically. A 1000 kg vehicle moving with a speed of 20m/s is brought to rest in a distance of 50 metre
Solve 3x – ly= 11 and -2x – 4y=-26 by elimination If anyone can help me with this it’d be appreciated
what is name one of your teacher​
pls answer if it is correct i will give brainlist​
A fair dice is rolled. Work out the probability of getting a number less than 5. Give your answer in its simplest form.​
define saturated and unsaturated fats​