shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

Why did president johnson commit more troops to fight on the ground in vietnam?
in what main way wad bauhaus design similar to arts and crafts design
Pure science is best defined as the? study of the makeup of living things. continuing search for new knowledge. use of science to solve human problems. appl
1. It is going to be expensive. 2. This party is going to be expensive. 3. This party is going to be expensive for Jamie's parents. 4. This birthday party is go
The ratio of two complementary angles is 7 to 3. what are the angles?
The process that returns water to the atmosphere from the surface of lakes and oceans is called
Conservative moralists saw the flappers as a positive influence on society true or false
How many milliliters of 675 M HCl(aq) are needed to prepare 11.5 mL of 1.00 M HCl(aq)?
Which statement is true ?
if the median were to be calculated at 82.5 degrees, than a feasible mean would be 81.6. is this correct?