vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

Convert 13.50 to a fraction
Z is centroid of triangle RST. What is RW, if RV=4x+3, WS=5x-1, and VT=2x+9? x= WS= RW= Pls help its due today thanks in advance
The process of providing and denying access to objects is called:
Z is centroid of triangle RST. What is RW, if RV=4x+3, WS=5x-1, and VT=2x+9? x= WS= RW= Pls help its due today thanks in advance
Gordon is over 65. how does that affect his tax return? a. there is no effect. b. it increases his standard deduction. c. it increases his personal exemptions.
1. Select all that apply. Which factors are important when coming back from a break in exercise? (select all that are correct) modifying your exercise routine
If 1 square food of grass seed = 25cents ,then how much would grass seed cost for 55,000 square feet of grass seed was needed. Please note that I’m doing this o
What is the expected number of heads that come up when a fair coin is flipped 10 times?
When going out for drinks and pintxos with friends in san sebastian, who usually pays?
Someone please help me solve this.