josleemarecharl josleemarecharl
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $ 0.49 per ponds, how much would 5.5 pounds cost? Round to the nearest hundredth.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-07-2018
Bananas are $0.49 per pound, and you want to buy 5.5 pounds of bananas. 

0.49 x 5.5 = 2.695 ≈ 2.70

So the final answer is 2.70 dollars for 5.5 pounds of bananas. 
Answer Link

Otras preguntas

please help me it would help
It’s number 1 the question is what is the greatest number of rows that their rectangles could have had
Most of the earth's surface land is required to produce enough food for the population. True False
Oxygen is carried in the blood in two ways. most of it is bound to hemoglobin while the remainder is carried in what form? oxygen is carried in the blood in two
Write a function rule that gives the total cost c(p) of p pounds of sugar if each pound costs $.59.
what are some ways that healthcare professionals can decrease the risk of drug abuse and addiction?
Why is the answer B?
why should congress control foreign and interstate trade and not the individual states?
PLEASE HELP 13 PTS!!!!! WILL MARK BRAINLIEST!!! describe what happens during meiosis 1 and meiosis 2.
Sometimes a cost must be incurred to obtain an abandonment option. this cost should be incurred if and only if the value of the option exceeds its cost. the val