AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

3) In another game, there are 10 marbles in a box. 6 are red and 4 are blue. You pull one marble from the box, don't put it back, and then pull another marble.
The temperature of 10 kg of a substance rises by 55oC when heated. Calculate the temperature rise when 22 kg of the substance is heated with the same quantity o
Pagkatapos mong malaman ang mga pahiwatig sa akda, Magbigay ng kahalagahanng pag-aaral ng Florante at Laura batay sa nabasang mga pahiwatig sa akda​
find the size of unknown number​
[tex]what \: is \: chlorophyll \: \: \: {?} [/tex]​
Please help me i dont understand
Once bacteria have fixed nitrogen, it can be taken up by plants and animals, where it is used in the production of
Find the sum of the first 7 terms of the following series, to the nearest integer. 125,50,20,...
BONUS QUESTION ISTG I PROMISE LAST ONE I NEED HELP WITH​
Why did tension arise after the migration of United States citizens?