princessluna450
princessluna450 princessluna450
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

Theo bought these items shoes that cost $19.99 socks that cost $ 4.19, a shirt that costs $ 8.50 and pants that cost $27.75. how can he estimate the total cost

Respuesta :

mp85 mp85
  • 03-09-2014

you must add all together 60. 43 .


Answer Link
lara117199
lara117199 lara117199
  • 03-09-2014
First round each amounts that the items cost then add them all up to get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Write each rate as a unit rate. $2 for 36 erasers
What is the lcm of 84, 56
Is this function linear or nonlinear? y=1x
I need help. again. I am trying to solve each system of the equations. BTW I am in pre algebra. thank u
What's the atomic mass unit of helium?
Occured in england during the medieval era
which regional European countries were part of the soviet bloc A) southern B)northern C)eastern D)western
A family has two cars. the first car has a fuel efficiency of 20 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of 25 miles per gallon of gas. dur
Suppose you are finding 296/4 using partial quotients. Is 50 or 70 a more reasonable partial quotient? Explain.
Static, sliding and rolling are types of friction true or false