Babydoll719 Babydoll719
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

if five notebooks cost $5.25 , how much would three notebooks cost?

Respuesta :

rickyboedeker
rickyboedeker rickyboedeker
  • 03-09-2014
Set it up as a ratio.  $5.25/5 = $1.05 per notebook

Then solve your equation by multiplying the cost by 3.  3 * $1.05 = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

Video-sharing sites such as youtube and vimeo provide a place to post short videos called clips, true or false?
Which decimals are greater than –6.7? Choose all answers that are correct. a. –8.9 b. –6.72 c. –6.1 d. –3.54
How did the Spartans achieve the domination of Peloponnesus?
how can the decimal 0.57 be written as a fraction
which word requires a spelling change before adding the sufix -er a fast b merry c smart d buy
Name four reasons for keeping your money in a financial institution
9(4x + 13) + 14x - 19 (Please help)
Quartz, gold and calcite are examples
What features of big cities appealed to immigrants
Which term describes the system of continuous water movement on and in the earth? a. precipitation cycle b. erosion cycle c. hydrologic cycle d. vapor cycle