anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Jayden earns $54 every 9 days, based on this information how many day will it take for Jayden to earn $96
What is the product of 5/12 and 1/3
I just need someone to check this for me :) THANKS Make sure prendre verb is the right ending for the person. And make sure I did the right du/de for the food.
SOMEONE PLEASE HELP ME ILL GIVE OUT BRAINLIEST PLEASE DON’T ANSWER IF YOU DON’T KNOW THANK YOU
answer both or even one question its science
What was the event when 3 delegates from France tried to bribe the United States to pay them so they wont attack the United States merchant ships.
ASAP HELP WILL MARK BRAINLIEST FOR BEST ANSWER. MUST ANSWER WITHIN 6 MIN!!!
2/3 x+(-3)+(-2)-1/3 x
How do the authors use historical evidence to support their claim? Select two options. O They use a secondary source to show that the British secretary of war o
What are FDA's responsibilities?