ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Write one number that is a factor of 13
Which passage from Kennedy’s inaugural address is an example of anaphora?
What statement best summarizes the plot of the Divine Comedy?
Describe 3 forms of entertainment that grew due to the growing middle class throughout the world.
The cost for operating the childminding room is $350 per day. In order to cover the daily operating costs how many childminding payments are needed? childmindi
which is a current example that provides evidence of natural selection
Find the slope of the line that contains the points named. K(c + d, c - d), L(c - d, c + d) a. -1 b. 1 c. 0
1. The ___ is like the framework of a house a.exposition b.rising action c.falling action d.plot
A small fountain holds 38 gallons of water in 4 equal-sized sections. How many gallons of water are in each section?
Answer both please......