sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

HELP ASAP PLEASE HELP QUICK!!!! с Mrs. Berry's class organized the lunch orders for their upcoming party in the table below. Lunch Orders for the Class Party Lu
How many days does the earth take to rotate around the sun
EXPERIMENT You have learned that carbon dioxide is a compound consisting of two atoms of oxygen united with one atom of carbon. This substance is a gas which yo
Fill in blanks with adjectif demonstratif Je vais a ....... Ecole la-bas...
An object is launched on the moon at 16 feet per second (f/s) from a 1152-foot tall tower. The equation for the object's height s at time t seconds after launc
nine square minus parentheses six square times two minus one equals what and how do I get the answer​
Answer correct plz if u steal points ill report
Yin wants to create figure Y′ that is similar to figure Y. Yin begins by reflecting figure Y across the y-axis. Which of the following should Yin do next to get
Why do surgical cases tend to have a higher relative weight (RW), and in turn payment, than medical cases?
Please! Find the values of x,y and Z