DestinyB0190 DestinyB0190
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

it costs a manufacturer $60 per dozen to make a specific sweater and a manufacturer sells 3000 dozen at $100 per dozen

it costs a manufacturer 60 per dozen to make a specific sweater and a manufacturer sells 3000 dozen at 100 per dozen class=

Respuesta :

DJ4Y
DJ4Y DJ4Y
  • 03-10-2018
Multiply
[tex]1000 \times 120 = 12000[/tex]
then multiply that 3 times.

[tex]36000[/tex]
is your final answer
Answer Link

Otras preguntas

anyyyy girrllll online hereeeere m soo bored​
Joe and Ann buy some fruit from the same shop. Joe buys 4 apples and 3 bananas for £2.50 Ann buys 3 apples and 4 bananas for £2.40 Work out the cost of (i) one
Solve The Equation. 6x-6= -9(4x-1/3)
Graph: f(x) = -√x Step 1: Evaluate the function to find three points. f(0) = -1 0 1 -2 2 1 -2 9 y 2 6 x x y
Solve the inequality
What work must be done to place a satelite of mass 30kg in orbit at a height of 50km above the earth with a velocity of 800m sec?
anyyyy girrllll online hereeeere m soo bored​
Marvin drove 310 miles in 5 hours. At this same rate, how far could he travel in 2 hours? a. 105 miles b. 124 miles c. 155 miles d. 170 miles e. 200 miles
The value of 3 in 6,300 is _____ times the value of 3 in 530.
Graph: f(x) = -√x Step 1: Evaluate the function to find three points. f(0) = -1 0 1 -2 2 1 -2 9 y 2 6 x x y