Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

Compare the two armies. How did the two sides in the American Revolution differ?
La tarte aux fraises est ______ la tarte aux pommes. ( + chère) Ce petit restaurant sert des plats ______ le grand restaurant. ( = délicieux) Marc joue ______ a
Helppppp plllllzzz!!!!!!
photosynthesis provides what for plants and people
What is the quotient of –10 and –5? –15 –2 2 15
Laws put in place by the slave-holding southern states to safeguard the white population and protect the owning rights of the masters were called
find the property that each equation show
you had trouble in the kitchen and 3/5 of the peanut butter cookies were eaten by your dog how many peanut butter cookies do you have left for your party?
Which of the following is a true statement about themes? Question 1 options: a.Themes are always explicitly stated in a piece of literature. b. Themes need
i need help guys please asap