justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer? Please I really need help!!!
Lactic acid fermentation is the process by which the muscles produce energy when oxygen is not present. a. True b. False
Use the figure to find the length HJ. Assume △DEF ≅ △GHJ. *I GOT 30*
What is the name of the property given below if a b = 0 then a = 0 b = 0 or both a = 0 and b = 0?
Three reasons why health advertisements are or can be deceiving...
Which type of account typically has low liquidity?
Two students in your class, Wilson and Alexis, are disputing a function. Wilson says that for the function, between x = –1 and x = 1, the average rate of change
Which of the following does NOT die of poisoning in Hamlet? Claudius Gertrude Hamlet Ophelia
The sum of the speeds of two trains is 727.4 miles per hour. If the speed of the first train is 8.6 mph faster than the second train, find the speeds of each.
Which of the following correctly matches a property of an organic molecule with how that property helps the organic molecule function in living organisms? A.