bombshell925
bombshell925 bombshell925
  • 04-04-2016
  • Mathematics
contestada

4 glue sticks cost $7.76

Which equation would help determine the cost of 13 glue sticks?

Respuesta :

Poltergeist
Poltergeist Poltergeist
  • 23-01-2020

Answer:

[tex]y=1.94x[/tex]

13 glue sticks cost $25.22.

Step-by-step explanation:

4 blue sticks cost $7.76, this means that one glue stick costs

$7.76/4 = $1.94.

Let [tex]y[/tex] be the cost of the glue sticks, and [tex]x[/tex] be the number of glue sticks; then

[tex]\boxed{y=1.94x}[/tex]

We can use this equation to find the cost of 13 glue sticks; we just put [tex]x=13\[/tex] into our equation and it gives:

[tex]y=1.94(13)=25.22[/tex]

So 13 glue sticks cost $25.22.

Answer Link
sugarglider738 sugarglider738
  • 27-07-2020

Answer:

c

Step-by-step explanation:

khan academy

Answer Link

Otras preguntas

1/2 divided by N equals 1/3 what is N?
A nondirectional alternative hypothesis claims that no difference will be found between the research variables. a. True b. False
There are 7 numbers in the set of data. the mean and median are 7. the mode is 4 and occurs 3 times. find the numbers? explain
11 3 ÷ 11 3 = 1,331 a. True b. False
How did Shang develop a Chinese language?
Which of the following functions does a browser perform? a. Automates data calculation b. Automatically saves a copy of your e-mail c. Finds sites devoted to
The height of a student is 172 centimeters. How tall is the student in meters?
If Word finds a potential error in a document, a red, green, or blue wavy underline flags the problem. a. True b. False
Does ice cream truck have to be capitalize?
4x – 4 – 3x > 13 – 7x – 1 + 8