phillipparkjr
phillipparkjr phillipparkjr
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

How do you do this? 25 pts

How do you do this 25 pts class=

Respuesta :

remotecontrolbrain
remotecontrolbrain remotecontrolbrain
  • 02-01-2019

Answer:

Equation system listed as (4)

Step-by-step explanation:

There were only two deliveries - one on Monday and one on Tuesday. Each charged as a single fee f. On Monday, 2 dozens bagels were purchased, that is 2b, while on Tuesday 3 dozens were purchased, that is, 3b. And we know the invoices also: $8 (Mon), $11 (Tue), so

2b + f = 8

3b + f = 11

which is listed under choice (4).

If you are dying to know the cost of a dozen of bagels:

b = $3

and the delivery fee is $2

Answer Link

Otras preguntas

Describe factors than can cause meals in restaurants to have variable nutritional values.
Kira runs 7 miles in 60 minutes. At the same rate, how many miles would she run in 24 minutes.
could someone help please? this is hard
How should you decide on the wording of your speech?
What are the answers here? Select all that apply.
On election day, a volunteer for a local political party would most likel
What could be a reason a man accused of stealing a car would choose to appear at a trial pro se?He does not trust the judge. He wanted to ensure that the jury i
Wow! You know so much about German! Your friend Jordan, however, knows nothing about it.
In what way did George III impact the British government?
Stress can be best defined as