lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

A solid oblique pyramid has a square base with an edge length of 2 cm. Angle BAC measures 45°. What is the volume of the pyramid? 2.4 cm3 3.6 cm3 4.8 cm3 7.2 cm
which equation represents a circle?
Electric Field of Ring of Charge A ring shaped charge has a radius of 0.250 meters and bears a total charge of +5.00 C What is the magnitude of the electric fie
A cylindrical pail that has the base area of 9 pi inches squared and a height of 10 inches. One friend bought a pyramid mold with a square base with edge length
anyone willing to help out really quick?^^​
Consider the function f(x)=3/4x+12 what is the y-intercept of f-1(x)
what are measures of central tendency
Mina had a throat infection; in a few days it had spread to her ear. What part of her ear would be affected first? Select one: a. middle ear b. inner ear c. pin
What are the cerebellar peduncles and where are they located?
A triangle has two sides of 7 and 12 what value could the length of the third side be A: 11 B: 5 C: 17 D: 7 E: 3 F :9