jessies30 jessies30
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 04-01-2019
C=$1.55p

Is this what you need?
Hope this helps and hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

What is the meaning of the root word FURC/O
Which statement BEST describes women's suffrage for much of the first century of the United States' history?
May I get help on this I am struggling with math
A ___ star has a greater temperature than a ___ star A) blue, red B) red, blue C) red, yellow Eliminate D) yellow, blue
Point of comparison definition
Select all the expression that have value of 25 a.500divided by 6 b. 600 divided by 3 c.100divided by 4 d.150 divided by 5 e.200 divided by 8 hint hint (more t
Can someone give the answer for the number pattern, I am struggling. Please!
20 POINTS!! An ice sculpture is melting because of heat. Assuming its height changes by negative 2 / 25 m every hour, what will be the change in the height aft
Trey owns x pairs of custom sneakers. He has 3 more pairs of regular sneakers than custom sneakers. Write an equation that represents the number of regular pair
which graph best represents the equation 2x + 4y equals negative 8