TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

select the quadrant or access where are each ordered pair is located on a coordinate plane
match each description to the trait it relates to.​
Hacer un enseyo de 5 párrafos sobre si existe un género mas fuerte y débil que el otro.​
Drag each label to the correct location. Sort the pictures based on the type of life cycle they have.
Ms. Marx has been in the journalism industry for 24 years. She has worked at her current job for 8 of those years. What fraction of her career has she been at h
Find the surface area of a square pyramid with side length 4 ft and slant height 5 ft.
My sister lives with my parents.(change into negative sentence​
Find the slope of the line on the graph. Write your answer as a fraction or a whole number, not a mixed number or decimal.
find the value of x, 2:7::x:49​
As a student,what are ways you can do to eliminate the social stigma against sexual transmitted infections?