dabruhhh1926 dabruhhh1926
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

Anthony purchased 4 burgers for $4.60. Based on this rate, how much would one burger cost?

Respuesta :

Celinakhan23
Celinakhan23 Celinakhan23
  • 01-03-2019

Answer:

1.15

Step-by-step explanation:

First you divide 4.60 by 4.

Than you get $1.15.

So for 1 burger you would have to pay $1.15.

Answer Link

Otras preguntas

Whats the area of a parallelogram with a hight of 4cm and a base of 16cm
4. Simplifyyyyyyyyyyyyyyuyyyyyyyyyyyy
A toy manufacturer produces spherical balls of surface area 64π sq. in. How close to the ideal radius should the radius of the ball be, if the allowed error tol
Reciprocal of (3/7)^2
now a days water management is very essential write your opinion on this​
if 3/4 of a man income is 3000, what will be the man 1/4 of his income​
5 Using the formula for the volume of a cone, express r in terms of V, h, and .
amanda opened a bank account with an initial $325. She is depositing $52.10 per week into her bank account. Assuming she continues to deposit $52.10 per week. W
Write out at least three steps on how you solve for side AB
does the following equation represent a proportional relationship? Y= 2/3x