mywa mywa
  • 02-03-2019
  • Mathematics
contestada

If 3kg of beans cost $1.50, how much does two kg cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-03-2019

✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽

➷ Find the cost per kg

1.50 / 3 = $0.50

Multiply this by 2 to find the cost for 2kg

0.5 x 2 = 1

It would cost $1

✽

➶ Hope This Helps You

➶ Good Luck

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

Answer Link
STEINKING STEINKING
  • 02-03-2019

Since, 3KG of beans cost $1.50

1.50 ÷ 3 = .50

.50 × 2KG

is $1

Answer: $1

Answer Link

Otras preguntas

the invisible line at 0 degrees latitude is called
The Virginia Company wanted to find a route to the Pacific Ocean in order to trade with
what is the greatest common factor of 33 and 46
how do you get 24 with the numbers 3, 9, 7, and 1?
Convert 43.9 grams to centigrams. 439 centigrams 43,900 centigrams 439,000 centigrams 4,390 centigrams
Which of the following people best represents the global spread of US culture through the entertainment industry? John Steinbeck Langston Hughes Marilyn Monroe
If it is 2:00 pm in Havana, Illinois, what time is it in Los, Angeles, California??
What is the value of the digit 6 in the number 106,534
What is 31/100, 51/100, 67/100, 89/100, 97/100, and 50/100 simplified..? Please answer..
In which ways did the Meiji Restoration modernize Japanese government and society? Select all that apply. -It appointed the emperor as head of the government. -