LilJessyWess
LilJessyWess LilJessyWess
  • 03-03-2019
  • Mathematics
contestada

If it’s costs 60 cents for 125 grammes. How much would 100 grammes cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2019

✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽

➷ Work out the cost per gram

60/125 = 0.48

It costs 0.48 cents per gram

Multiply this by 100 to get the answer:

0.48 x 100 = 48

It would cost 48 cents

✽

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

Answer Link
S1NGH
S1NGH S1NGH
  • 03-03-2019

Answer:

48

Step-by-step explanation:

60 cents = 125 g

12 cents = 25 g ( Divide by 5)

(12 cents = 25 g )  x 4 { To get 100 g}

48 cents = 100 g

Answer Link

Otras preguntas

Vaccines are available for: chicken pox measles yellow fever AIDS polio
Read this excerpt from the dissent on tinker v des moines in terms of supreme courrt language and protocol what is this excerpt an example of
what is the greatest common factor of 25 and 30
HELP PLEASE ILL GIVE 20 POINTA
What happens when solving this with a 0 on the outside of the “()”?
A ball is thrown downward from some height above the ground. At the instant before it reaches the ground, the ball's kinetic energy will be equal to which of th
skill testing question I need an answer for 4+3-6x7÷6=
which of thw following are remote interior angles of <1 check all that apply
Help me with this problem please
PLEASE HELP!!! Which Expression defines the arithmetic series 3 + 7 + 11 + . . . for eight terms?