madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

When a vehicle is at high altitude (like a hill) it has huge potential energy. As the vehicle comes down the hill, all that energy is lost in the form of heat d
Please help soon! Thank you in advance! Passage 1 Why would you limit something that helps students succeed? Social media sites help students do better at schoo
How will Black White Polaris eventually find itself without its companion star? How did this happen?
using a pressure transducer and lab scope is a similar process to using a pressure gauge- true/false
Product of 2.8 and 5.1
(25 POINTS AND BRAINLIEST FOR BEST) Mrs. Jones sells houses. She gets a 5% commission on all sales. How much commission would she earn on a house that sells for
1) 8n - 40 = 6(8 + 5n)
What is the purpose of Hamlet? Is there some meaning behind the book, something that you should learn when you read it?
Need help answering these questions thanks
Which characteristics is true of modern day monsters