kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

Excerpt from The Secret Garden Frances Hodgson Burnett She never remembered seeing familiarly anything but 6 the faces of her Ayah and the other native servant'
A measuring cylinder of radius 3cm contains water to a height of 49cm. if this water is poured into a similar cylinder of radius 7cm, what will be the height of
IX. Turn these sentences into Passive Voice: 1. Nick brings the pizzas to our house.  The pizzas …………………………………… 2. You can’t make tea with cold water.  Tea
Write an equation for the situation then solve for x. Julio rented a bike from Krystal's Bikes. It cost $13 plus $2 per hour. If Julio paid $17, then he rented
there are 5 boys to every 6 girls. if there are 385 students how many are boys?​
What is the importance of physics???MAKE IT QUICK!!!​
Discuss the motives for and mechanisms of early European exploration
A number of students are evenly spaced around the circle. The fourth student is directly opposite the tenth student. How many students are there altogether?
I would like to know how to solve these sort of questions
A=1/2bh solve for b then h