madmatt873
madmatt873 madmatt873
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

One kilogram of cheese costs £6.70How much would 400g cost?

Respuesta :

jshae17
jshae17 jshae17
  • 02-05-2019

Answer:

2680

Step-by-step explanation:

i just did 6.70 times 400g

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 02-05-2019

Answer:

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Step-by-step explanation:

Let's write and solve an equation of ratios:

 0.4 kg            x

------------- = -------------

  1.0 kg         £6.70

Cross multiplying to solve for x, we get:

0.4(6.70) = x, or

x = £2.68

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Answer Link

Otras preguntas

martin luther kings strugles
Finding Angles with Justification
How could you make your own smog as an experiment in the classroom? (Classroom project help please!!)
i was wondering how to solve y= 22x + b? having struggles!
Does the author, Diane Ackerman, answer the question "What is love?"
Where is the largest reservoir of nitrogen that is unusable by most organisms? A) Atmosphere B) Soil C) Oceans D) Rocks
The movement of money out of a savings account into a higher-yield investment a. Diversification b. Liquidation c. Investment shifting d. Reallocation
Gases in Earth's exert what on everything?
Sanjay (S) and Lisa (L) are standing 30 m apart in front of the base of Stawamus Chief Mountain. They are looking up at a point (P) they wish to climb to. The a
Simplify -|-7+4| I don’t know how