bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence has the correct subject-verb agreement? Towns in the flood zone are in great danger.Towns in the flood zone is in great danger.
List 3 things congress could not do during the confederation, and tell why each was important.
Find the percent of each number what's 25% of 56
A gas sample is at 25°C and 1.0 atmosphere. Which changes in temperature and pressure will cause this sample to behave more like an ideal gas? (1) decreased tem
what fraction is equivalent to -0.12
why did explorers seek the Northwest passage?
Which of the following is true regarding units of geologic time? a. Eras are divided into epochs; epochs are divided into periods. b. Epochs are divided into
Which principal part is this verb form? tear A. past B. present participle C. past participle D. present
If it takes a man a week to walk a fortnight, and bacon is ten pence a loaf. How much cloth to make a humpty backed giraffe a waist coat
Adam volunteers once a month to make meals for shut-ins. He has 14 pieces of chicken and 21 pieces of corn. He needs to put the same number of pieces of chicke