bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

What organic molecule is the major energy source for most of the body's cells? a. carbohydrates?
A jogger jogs from one end to the other of a straight track in 1.13 min and then back to the starting point in 1.63 min. What is the jogger’s average speed in j
After independence ,most states adopted written Constitution that shared several features
Hulu bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti? There are 16 ounces in 1 pound
What is the probability that a point chosen at random on the grid will lie in the unshaded region? a. 5/8 b. 2/5 c. 3/8 d. 3/5?
Miles is 75 and he has been diagnosed with presbycusis. what can he do to help him cope with this problem
You have 120 prices of fabric to make a blanket. Each piece of fabric is a square with a side length of of 6 inches.you use as many pieces of fabric as possible
how do u right a rational as a decimal? 7/40
According to the chart below, when comparing the plain and egg bagel, the greatest difference is found in: chart Vitamin A Protein Vitamin C Sodium
What does VLB stand for?