mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

Plz help quickly only I need the answer
Why are laws and regulations important for employers to follow?
What is equivalent to 0.4n -3 (n+0.1)
Newton’s second law relates an object’s acceleration to its mass and the net force acting on it. Does newton’s second law apply to a situation in which there is
The diagram shows the different size of vacuoles between a plant cell and an animal cell why is the vacuole in a plant cell larger than a vacuole in an animal c
Please HELP!! Solve the system of linear equations by substitution 2x+3y=0 8x +9y =18
pls help me plsssssssssssss​
solve for x please and thank you.
The temperature was 78°F at 3 P.M. Each hour for the next 4 hours, the temperature decreased by 3°F. What was the temperature at 7 P.M.?
What is the most likely fate of a protein in which a mutation is preventing its proper folding in the er?.