bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

f(y) = y² + 10y + 21 f'(2) = ? ​
How many h+ ions are present in 65. 5 mL of 0. 722 M sulfuric acid
True or false: charge can be created or destroyed
Which is the best example of a principle? A : a menu B: A family moral C: A display of awards D: Dr. Sparger
HELP I WILL GIVE BRAINLIEST WHO ANSWERS FIRST How did trade play a role in the downfall of the Mongol Empire? A. People wanted access to goods that were banned
Pain in a joint or joints is called: arthrarrhaphy arthralgia arthroscopy arthrostenosis
Which events in the post-world war iperiod helped adolf hitler rise to power.
There is a history of global temperatures changing but why is this change different.
Proteins are unique among the macronutrients because they are a source of ______ for the human body.
what does the q mean i lgbtq+?