metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

Tom has twice as many marbles as Luke. Together they have 39 marbles. How many marbles does Tom have?
what number is smaller than 19 but more than 4 factors
Can some one help me with this Please help
Can some one help me with this how many kilograms is this ??? Really need help
Joseph has a coin and a number cube. The number cube is labeled 1 -6. He flips the coin once and rolls the number cube once. What is the probability that the co
someone help me with this ..
If I get +16/20 on a test what percentage is that?
can anyone help me with this problem ?
What number divided by 8 equals 7
The position of a place north or south of the equator is measured in ?