jennyyessaian jennyyessaian
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Molly is making scarves. She bought 3 2/3 yards of fabric. Her total cost was $44. What was the cost per yard?

Respuesta :

DrAser
DrAser DrAser
  • 03-09-2019

Answer:

$ 12

Step-by-step explanation:

To simply know the method or requirement of a problem like that, just look at the units required (price/yard).

This means that there is a division needed. Divide the price by yards.

So

Price/Yards = 44 ÷ (3⅔) = 12 Dollars per Yard.

Answer Link

Otras preguntas

Im really confused. I’m honestly don’t what to do.
1. What do viruses depend on for their reproduction?
Increasing the volume of air that reaches the alveoli and takes part in gas exchange will cause blood pH to: A. increase, because the neural mechanisms that re
Samper Company reported the book value of its net assets at $160,000 when Public Corporation acquired 100 percent of its voting stock for cash. The fair value o
Partners Smith and Jones decide to close their business and share the profits equally. They sell the partnership's non-cash assets.The transactions for the sale
what is the value of this expression?​
What is the product? (5 r + 2)(3 r minus 4)
How does social constructionism help us understand the social problems process?
What’s this answer ?
Find the distance between the points ( 5, -2) and (-1, -8)