trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

What is the freedom of the press?
Jamie has a mass of 35kg what is her weight on earth in newtons
The unionized employees of the Premier Music Center, which owns and operates a large concert hall, have gone on strike and are picketing in front of the venue f
The length is _____ the width is______ and the area of the actual room is ___ _______
_____ disorder is characterized by symptoms of unexplained and continually tense and uneasy feelings. Please type the correct answer in the following input fiel
Brief Exercise 9-13 Information related to plant assets, natural resources, and intangibles at the end of 2019 for Dent Company is as follows: buildings $1,100
President Ronald Reagan once joked that a Trivial Pursuit game designed for economists would a. have no questions but hundreds of answers. b. have 100 questions
Mario uses a hot plate to heat a beaker of 50mL of water. He used a thermometer to measure the temperature of the water. The water in thebeaker began to boil wh
Which values complete the function? f(x) = (x – )(x + )
Which of the following was not new during World War I but was used on a much larger scale than ever before? O A. Tanks O B. Poison gas O C. Trench warfare O D.