bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

What happens if you don't pay your insurance premium for your car?\
How do aggressive communicators usually express themselves?
You have studied three sources involving the establishment of American independence from Great Britain. The sources are: "Declaration of Independence," sign
how to find a line slope?
when is a unit rate helpful
Briefly outline the 3 phases of HIV infection
what is 55 degrees Celsius in Fahrenheit
Use complete sentences to explain why |x| + 2 > |x|.
two consecutive pdd integers have a sum of 84 what are the two integers
What do we call a disease that is new in the human population?