samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

4. The rabbit population on a small Pacific island is approximated by: = 3000 1+200−0.4 with t measured in years since 1800. a. Graph P. Does the population le
Un pistón de 20 kg descansa sobre una muestra de gas en un cilindro de 8 cm de diámetro. ¿Cuál es la presión manométrica sobre el gas? ¿Y la presión absoluta?​
Can someone help with this !!!
Prove that cot 23× cot22 /cot 22+ cot23 =1​
The radius of a circle is 6 kilometers. What is the circle's circumference? r=6 km Usе л3.14 and round your answer to the nearest hundredth. kilometers
After you - i want to sleep
find the value of k in the equation 5k+1=10.which answer is correct 'first or second?then why? ans(1) : 5k+1=10 5k=10-1 5k=9
How did many people probably feel about having limited access to common goods due to rationing in World War 2?
explain why the powder should not be used in boiling water​
Can someone help with this !!!