mihir50 mihir50
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

Please solve this problem

2/3 (4*9/4) + 3

Show Steps

Respuesta :

charlmagallano
charlmagallano charlmagallano
  • 01-10-2019
by following pemdas, you start with the parenthesis..
4 times 9 is 36 and 36 divided by 4 is 9
so.. in the parenthesis the value is 9.

now we multiply 2/3 and 9.
2 times 9 is 18 and 18 divided by 3 is 6.

now we add:
6+9 is 15.
Answer Link

Otras preguntas

a 2-gallon container of laundry detergent costs $19.68. what is the price per pint?
Miranda helps her friend Lupe purchase a home. She researches the neighborhood, assists her with a mortgage -- she essentially acts as Lupe's real estate agent.
2. The current cost of gourmet coffee is $14 per pound. At the corner market the cost has increased 10% per year over the past several years.
Which of the following best describes operating income? Multiple Choice It includes the results of discontinued operations. It is sales minus cost of goods sold
Choose the correct simplification of the expression (4x3y2z4)(2x3y423).
One reason that the quantity demanded of a good increases when its price falls is that the: a. lower price shifts the demand curve to the right b. lower price
Find the solution to x^2 =28
Many elderly travelers find it hard to climb stairs to motel rooms that are not on the first floor. The Stay-Right Inn has catered to this specific group of cus
At a graduation practice there are 200 chairs in 40 rows. How many chairs are in each row?
what about the monster causes Frankenstein to view his creation with such horror ?