ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

A bowling ball has a mass of 5 kg hits a wall going 7 m/s and rebounds at a speed of 2 m/s. What was the impulse applied to the bowling ball?
Fran has a bag with 20 marbles in it. Some of the marbles are blue, some are green, and some are yellow. She draws one marble at random, records the color, and
Look at the table marginal analysis of sweatshirt production ii. the profit at the optimal quantity of sweatshirts is:
Find an equation in slope intercept form for the line through (2,-3) and perpendicular to the line 2x+5y=3
Identify the equation of the circle that has its center at (7, -24) and passes through the origin.
Under conditions of imperfect competition, the mrp for the twelfth worker is calculated by
Find the area of the trapezoid!! Geometry!!
NEED HELP ASAP Does this Intro simulation support the law of conservation of energy? Use evidence to explain why or why not.
More points!! Please answer all questions
Determine a relationship between the x- and y-values . Write the resulting equation [(2,3),(3,5),(4,7),5,9)]A. y=3x-1 B. y=x+1 C. y=x-1 D. y=2x-1