makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

A sawmill runs for three 4-hour shifts per day. It produces 500 2x4's per hour, which are divided into 50 piece bundles automatcally. If a forklift operator is
If 3x + 3y = 4 and 2x + 7y = 8, then what is x?
Find the missing number ? – 4 = 4
For aerobic capacity is higher the number better
Question 1 The Nuremberg Laws stripped individuals of the Jewish faith of all of their rights and forbid them to marry outside their sect. True False . 1 poi
Read this sentence from Abraham Lincoln's Second Inaugural Address: . . . let us strive on to finish the work we are in; to bind up the nation's wounds; to car
why did Narcissa and marcus whitman fail in their efforts to convert the cayuse indians to christianity
What were the official reasons given by Congress for wanting to impeach Johnson? Check all that apply. He was involved in the assassination of Lincoln. He ve
What strategy do historians use to synthesize evidence and draw conclusions
A robber drove out of town at 5am at 60mph. The policeman went in pursuit of him at 7am, traveling at 70mph. What time was it when the policeman got within 10 m