banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Generally, HIGHER risk means you will have a LOWER rate of return on your investments. True OR False?
Make a place value drawing of a number that has double the number of tens as ones and three times a number of thousands as hundreds write the number
I have to Write a report on the importance of the Battle of Saratoga. Including the strategy of the battle, the significant people involved, and the impact on h
Can someone please help with this question
simplify 2 ^4 sqrt 80 A. 4^4 sqrt 5 B. 8^4 sqrt 5 C. 16^4 sqrt 5 D. 32^4 sqrt 5
What is the type of bacteria that digest the milk sugar lactose??
Solve v=pi r^2 h for h
According to the poem "Thanatopsis," what can nature teach people about life and death?
A pile of sand at construction site is in the shape of a cone 8 feet tall with a diameter of 22 feet. Approximately how many cubic feet of sand are in the pile
What is the scientific notation for 1700