loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

when you open a solid room air freshener, the solid slowly loses mass and volume. how do you think this happens?
What is 7 3/7- 2 8/21
how would you classify the relationship between the age of people on the number of books they read
Which words in the sentence make up the infinitive phrase? On our way to the store, can we plan to stop by the farmer's market? A. to stop by the farmer's mar
mason is growing tomatoes in his garden this year. every 1.5 ft of stalk yields about 3.4 lbs of tomatoes. he has four plants with a combined stalk lenghth of 1
The planet we call earth has how many layers
start at 1000 create a pattern that subtract 8 from each number stop when you have five numbers
a mother places her hand on a hot stovetop. The stimulus reaches the sensory neaurons of her fingertips. What nerve pathway will this stumulus signal contunue t
how did Assyrian,Babylonian and Persian rulers use technology to expand and unite their empires?
-3/5x+y=-4 What is the slope-intercept form? I'm in 7th grade.