marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

How many enantiomeric pairs are possible for an aldohexose? a.2 b.4 c.8 d.16?
"janice needs to write an essay on the history of the new york stock exchange. she decides to first answer the questions of who, what, where, when, why, and how
What is the value of sin(-240)?
How much will it cost to buy a watermelon that weighs 18 1/2 pounds and 5 pounds of tomatoes?
Why does the heart automatically adjust the flow of blood to match activity levels?
How did the Industrial Revolution lead to the new imperialism?
poems written with end-stopped lines are usually more... A. Rhyming B. Formal C. Informal D. Unrhyming
Which of the following planets has very little atmosphere? Earth Jupiter Mercury Venus
Theme is the main idea in a story.Choose a theme for "Day of the butterfly", Explain why this theme fits this story.
What happens when sunlight bends as it passes through a prism? UV rays start appearing blue. White light becomes invisible. Infrared rays separate into diffe