mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

English is not a phonetic language. True False
what is 3a b2 b3 4b2 4 5a identify like terms
does it make sense to connect the points on the graph with a solid line? Explain
(1+5/6)(1-5/6) I don't understand it
Five less than 3 times the length, l
Do products 40x500and 40x600 have the same number of zeros? Explain
What two facts can you double to find 8x4?
Identify the correct sentence. a. Lou takes his studies more serious. b. Lou takes his studies seriously. c. Lou takes his studies serious. d. Lou takes his
A transition paragraph often helps to show a change in scene, season, or characters. True False Please ASAP ASAP ASAP ASAP ASAP
Which nutrient would you take to maintain healthy eyesight?