nevaehaq nevaehaq
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Abigail bought 15 chicken wings for $18. What was the cost of the wings in wings per dollar?

Respuesta :

anonfalconanon anonfalconanon
  • 02-12-2019

Answer:

$1.20 per chicken wing

Step-by-step explanation:

15 chicken wings = $18

1 chicken wing = $18/15 = $6/5 = $1.20

Answer Link

Otras preguntas

Dfi to achieve economies of scale bear co. and viking, inc., are automobile manufacturers that desire to benefit from economies of scale. bear co. has decided t
Yolanda has an ownership interest in many different companies, yet she owns the shares of stock of just one organization. yolanda undoubtedly owns shares in a(n
whats the mass of an atom that has 4 protons , 4 neutrons ,and 4 electrons
A and B are mutually exclusive events. P(A) = 1/3 and P(B) = 1/2. What is the P(A or B)?
Does every state always have the same number of representatives why or why not
Which of the following is an indication that a substance has undergone a chemical change? No new product has been formed. The color of the substance has
The United States annexation of Hawaii was associated with which type of policy
In the event that the governor is removed or vacates office, who then becomes governor for the remainder of the elected term?
Abdul put gas in his car. He paid $18.32 for 8 gallons of gas. What is the unit price?
Write the equivalent decimal and fraction for each percent. Percent: 15% Percent:120% Percent:36% Percent:22% Percent:54% Percent:205% _________________________