idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Sheila has $47 to buy graphing pads for her math class. Each pad costs $8,
How many pads can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 03-12-2019

Answer:

5 tablets can be bought

Step-by-step explanation:

47/8= 5

Answer Link

Otras preguntas

What is Circular Motion?
give me a sentence that has the words prosper and profit
find the opposite or additive inverse of 48 =
6.5 write in word form
what is 12,430,090 in expanded form
Write the number in two other forms: 0.632 --------- The example reads: 0.200 / 200 thousandths / 200 x 1/1000
What prevents ions from crossing the plasma membrane via simple diffusion? A. Ions are too large. B. Ions carry a charge. C. Ions are hydrophobic. D. Ions do n
what is 12,430,090 in expanded form
What is 3.82 rounded to the nearest whole number?
By tradition, when does the presidential campaign begin?