evansdastonewalltell evansdastonewalltell
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 3 pieces of candy cost $2.10, how much would 8 pieces cost

Respuesta :

desyfoe desyfoe
  • 03-12-2019

Answer: 5.60

Step-by-step explanation: Divide 2.10 by 3. You get 0.7. Then multiply 0.7 by 8 and you get 5.60.

Answer Link
dabosskayla1 dabosskayla1
  • 03-12-2019

Answer:It would cost $5.60.

Step-by-step explanation:It would be this because one candy bar cost .70 each. So you would multiply .70 by 8 and you would get $5.60.

Answer Link

Otras preguntas

in the water cycle what state of matter is rain
Find the x- and y-intercept of the line. –10x – 6y = 120
White correction fluid is sold in a 7/10 ounce bottle.Blue correction fluid is sold in a 6/10 ounce bottle.You buy one bottle of each color. How much more white
How did political conflict in the Mughal empire eventually result in the British takeover of India?
Write an equation of the line using the given information: slope=-2/3 and y intercept=4 y=2/3 x-4 y=-2/3 x-4 y=-2/3 x+4 y=2/3 x+4
elements found in nature only in compounds
Which of the following is an example of electrical energy being converted to chemical energy? A. A storage battery is charged using an electric current.
Which of the following can be produced by splitting U-235 Xenon Barium Krypton Strontium All of the above
Explain the role of a hypothesis in a scientific investigation
Math question help pls thanks :)