idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ingrid has $28 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint
costs $8. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

felishaguerrero felishaguerrero
  • 03-12-2019

Answer:

28/8=3.5...so probably just 3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is terracotta warriors texture and colour ?
When the land and the sea warm up at different rates during the day, what is generally the result? A breeze or Warm Temerature?
use the circle graph to determine how many hours per day Becky spends on each activity
Paul graphed the equation y=x. Which point does the graph not pass through? A: (0,0) B: (6,6) C: (9,9) D: (12,14) Why?
The _____ is the essential noun, pronoun, or group of words acting as a noun that cannot be left out of a sentence. simple subject complete predicate complete s
Why does Don Quixote ride off bravely to fight windmills? A. He thinks his lady is imprisoned in one of the windmills B. He believes that Freston has taken t
Explain why chemical weathering occurs faster in hot, wet climates than in cool, dry climates.
The continental shelf, continental slope, and continental rise combine to form the
what is true about single parent families
how was the worl started