abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

How did the Supreme Court contribute to the loss of rights held by the Southern blacks?
If it takes six men six days to dig six holes, how long will it take one man to dig half a hole?
Which elements of narrative poetry are reflected in "The Thing about Terry”? Check all that apply. rhyme abstract language rhythm free verse setting stanzas M
The second navigation act required that exports go to england first before continental ports. true
As a health care professional, what is your responsibility in helping to ensure that your work environment is safe?
What is the value of "x" for each equation? Also, please provide your process in how you solved this. 8 + 3b = -13 x-3/4 = 12 ^^(thats a fraction) 14 + 3x = 8n
Neurons are cells in the nervous system that process and transmit information . And average neuron is about 5 • 10^negative 6 meter in diameter . A standard tab
what Holy Wars contributed to the end of the Middle Ages?
what was thomas ' job at the time he met alice cogswell
Find the opposite and reciprocal of -1.8.