Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Compared with people who do not have schizophrenia, synaptic pruning occurs __________ in people who do have the disorder.
please help with practice questions
A result of the new international division of labor would be
Yoooooooooooooooooooooooooo help
"what is the most important tool for interest groups seeking to influence election outcomes?"
After world war ii, western germany became the _______, or west germany.
A set of characteristics believed to be shared by all members of a social category is a ______.this tendency for early information about someone weighs more hea
Will give if correct answer: Brainliest, rate, thank on comment and profile, and 15 points Will give if incorrect/absurd answer: You'll be reported and voted 1
Why did many irish leave ireland for the united states?
what is true of one revolution period of the moonA.greater than the rotation PRperiod B. less than the rotation periodC. equal to the rotation periodD always ch