stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Rate of Change- A scuba diver is 30 feet below the surface of the water 10 seconds after he entered the water and 100 feet below the surface after 40 seconds.
which of the following sets does -15 belong to: rational numbers, integers, whole numbers?
What limits the impact of public opinion on public policy? (A) the interests of the minority (B) the interests of the majority (C) the interests of the pollster
turn 32/64 into a percent?
what function do third parties serve in American politics
why does photosynthesis only occur in plants
Which sentence uses a verb that agrees with its compound subject? A. Mars or Venus is visible in the sky tonight. B. Daniel and Andrew does that dance well. C.
what is a verb both past and present
Even though the Punnett square calculates that a couple has a 50/50 chance of producing a male or female, there are slightly more females born in the human popu
How can Bill Clinton's foreign policy best be described? A. To increase tariffs on goods B. To negotiate with other countries C. To present military interventio