Jaytoblu Jaytoblu
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 08-01-2020

Answer:

About $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:

Cost Per Pound = [tex]\frac{18.75}{12}=1.5625[/tex]

We know, there are 16 ounces in 1 pound.

We know 1 pound costs 1.5625

To find cost per ounce, we have to divide this by 16.

So,

Cost Per Ounce = [tex]\frac{1.5625}{16}=0.097[/tex]

Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

What is the equation of the epicycloid formed by a circle with radius 6 rolling counterclockwise around a circle with radius 12
12) PLS HELP ASAPBRAINLIEST AND 10 + POINTS :)
Natalia and her 4 friends want to share the cost of a meal equally. They order 3 large pizzas and 5 small drinks. If they leave a tip of $7.50, how much does ea
Who is the present president in Sri Lanka?
can you answer this one
Which describes the document where an employer records all the deductions connected with a specific payroll period? O A. Payroll register O B. Payroll document
Getting enough sleep... A. can cure disease. B. is typical for people of all ages. C. is impossible in the age of smartphones. D. improves physical and mental
What is the cube root of 729? Please help..
Find the value of the discriminant. 2x^2+12x−13=0 then Determine the number and type of roots.
I know you want to answer this question.